Dobór tkaniny

Miłośnicy szycia wiedzą, że połowa sukcesu to wybór odpowiedniej tkaniny do projektu. To właśnie od rodzaju tkaniny zależy, jak będzie prezentował się strój, który uszyjesz. Tkanina, którą wybierzesz odpowiadać będzie za wygląd stroju, ale także za jego trwałość i wygodę noszenia. Pytanie na które nie łatwo jest odpowiedzieć, brzmi, czy  najpierw wybierać fason, czy może materiał? Zdania są podzielone. Osoba z doświadczeniem jest w stanietkaniny-post patrząc na projekt łatwo i szybko doradzić jaką wybrać tkaninę lub dzianinę. Natomiast osoby kreatywne rysują w swojej wyobraźni projekt patrząc na piękną tkaninę. Wybrana tkanina powinna być ozdobą uszytego ubrania. Przy wyborze materiału kieruj się oczywiście jego kolorem, zdobieniami, fakturą, oraz splotem. Bardzo ważnym  elementem jest też skład włókien.

Powszechnie panuje przekonanie, że najzdrowsza jest odzież z materiałów naturalnych, bawełna, wełna, jedwab. To prawda. Istnieją jednak pewne domieszki materiałów sztucznych (zarówno celulozowych, jak i syntetycznych) które nie tylko są akceptowalne, ale mogą być nawet czasem wskazane. Dzięki włóknom syntetycznym ubrania mogą mniej się gnieść, lepiej zachowywać swój kształt po praniu, być bardziej odporne na rozciąganie czy być po prostu bardziej przyjemne dla skóry i komfortowe w noszeniu, jak np. bawełniane jeansy z domieszką elastanu (lycry). Nie warto więc również przesadnie unikać włókien sztucznych i od razu rezygnować z zakupu tkaniny, która je zawiera.

Po wyborze właściwej tkaniny, warto sprawdzić, czy nie ma ona skaz splotu lub niedoskonałości koloru, aby później nie żałować zakupu.

RODZAJ SPLOTU

Zarówno tkaniny, jak i dzianiny możemy podzielić ze względu na to, jak zostały splecione – to właśnie tutaj pojawiają się te wszystkie tajemnicze satyny, dżerseje i szyfony.

TKANINY

W tkactwie istnieją trzy podstawowe rodzaje splotów, do każdego z nich dopisałam kilka przykładów.

Splot płócienny

 • batyst
 • flanela
 • szyfon

Splot skośny

 • dżins (spodnie)
 • jodełka
 • gabardyna (płaszcz)

Splot atłasowy

 •  satyna (bluzka)

Wszystkie te rodzaje splotów mają wiele pochodnych i kombinacji, jak splot panama (charakterystyczny oxford) tkaniny żakardowe czy runowe (plusz, aksamit, sztruks). Każdy z nich ma też swoje właściwości, które łatwo możemy ocenić, po prostu dotykając tkaninę – satyna jest gładka i lejąca się (ale trudno się z niej szyje), dżins sztywny, mocny i trwały (ale łatwo się przeciera).

DZIANINY

Podział dotyczący splotów dzianin jest nieco prostszy. Wyróżniamy:

Dzianiny rządkowe:

 • dzianina swetrowa (sweter)
 • dżersej  (t-shirt)
 • dzianina ściągaczowa (czapka)

Dzianiny kolumienkowe:

 •  trykot (z trykotu robi się np. bawełniane majtki i kostiumy kąpielowe)
 • tiul (spódnica)

Nieco różnią się między sobą właściwościami, ale ich generalną zaletą jest elastyczność, a wadą podatność na wypychanie (pomyślcie o tym, co dzieje się z legginsami na kolanach).

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *